Osnovno obrazovanje

Osnovna škola u Medveđi osnovana je 26 septembra 1888. godine nakon naseljavanja srpskog stanovništva na ove prostore. Toga dana je Ministar za prosvetu i crkvena dela Dr. Vladan Đorđević, svojim odobrenjem dao nalog da škola u Medveđi može početi sa radom. Danas je Osnovna škola u Medveđi najveća vaspitno-obrazovna ustanova ne samo u Medveđi već i šire, na jugu Srbije.

Do 1946. godine škola je funkcionisala kao četvororazredna, a zatim prešla u fazu Progimnazije, da bi 1948. godine bila proizvedena u takozvanu Nižu gimnaziju. Sa ponosom žitelji Gornje Jablanice pominju imena prvih upravitelja i učitelja: Vojina Medenice i Jakova Vukovića. 1952 godine škola postaje osmorazredna, Osnovna škola ili „Osmoljetka". Tokom istorije Osnovna škola je menjala svoje ime. Najpre je to bila Osnovna škola „Mata Milovanović", zatim „Osnovna škola u Medveđi, srez jablanički", „Progimnazija u Medveđi", a potom „Niža gimnazija u Medveđi". Doskorašnji naziv Osnovna škola „Božidar Stojanović-Drenički" dobila je 1959. godine po imenu narodnog heroja iz ovoga kraja. 2004. godine škola dobija naziv „Gornja Jablanica".

Osnovnu školu „Gornja Jablanica" u Medveđi danas pohađa 410 učenika, srpske, romske i albanske populacije. Škola ima 21 odeljenje.

U centralnoj školi ima ukupno 17 odeljenja od I do VIII razreda, od kojih se u jednom kombinovanom odeljenju nastava odvija na albanskom jeziku, a u ostalim na srpskom jeziku i tri izdvojena odeljenja u Maćedoncu, Negosavlju i Regkoceru, gde se nastava odvija na srpskom jeziku. U nastavi radi oko 40 zaposlenih, a pored redovne nastave osnovnog obrazovanja i vaspitanja, škola je ustupila svoje prostorije izdvojenim odeljenjima Leskovačke muzičke škole i škole za decu sa posebnim potrebama i invaliditetom. Nedavno je škola svoje prostorije ustupila novootvorenom odeljenju pravnog i ekonomskog fakulteta Univerziteta u Nišu.

Godine 2008. i 2009. su za našu školu bile godine jubileja. Proslavili smo 120 godina postojanja škole. U čast ovog značajnog događaja stručni organi kao i organi upravljanja škole, sebi su postavili nekoliko ciljeva:

  • u potpunosti realizovati zadatke postavljenih školskim programom rada. Pre svega, podići nivo uspeha učenika u svim poljima rada, uključiti što veći broj učenika radi postizanja maksimalnih rezultata na svim nivoima takmičenja;
  • uključivanje svih faktora za podizanje opšteg standarda u školi: rekonstrukcijom i izgradnjom školskih objekata, osavremeniti obrazovno- vaspitni rad rad uz nabavku nastavnih sredstva.
  • kulturnim, sportskim i drugim javnim menifestacijama predstaviti školu javnosti u svom najsvetlijem obliku.
  • izdati prvu monografiju škole 1888-2008.
  • uspostaviti najproduktivniju saradnju sa institucijama i ustanovama kako na nivou opštine tako i u okruženju do nivoa republike.

Nastavničko veće škole, kao i drugi faktori koji su bili od uticaja, velikim radom i zalaganjem, pre svega nastavničkog kolektiva i učenika u velikoj meri su realizovali svoje postavaljene zadatke.

Rezultati uspeha naše škole u 2008/09.godini bili su među najboljima u poslednjih nekoliko godina. Bila je to godina bez ponovaca, godina u kojoj je najveći broj učenika učestvovao na svim nivoima takmičenja, školska, opštinska, regionalna i republička.

U sredini u kojoj nema nikakvnh kulturnih manifestacija , kao što su pozorišne predstave, susreti književnika, dečije manifestacije, koncerti poznatih umetnika, izložbe likovnih stvaraoca, naša recitatorska, folklorna, horska, a posebno likovna sekcija škole čine stub predstavljanja javnosti i bez njih se nebi mogla sprovesti nijedna školska i opštinska manifestacija za učenike i građane ove sredine. Kroz sve te manifestacije pokušavamo da sve ono što je u drugim sredinama svakodnevnica, ovde podignemo na nivo kulture u onoj meri koliko nam mogućnosti dozvoljavaju i ne dozvolimo da stvaralaštvo i kultura odu u zaborav. Organizujemo prodajne izložbe likovnih radova, a skromna sredstva prikupljena od prodaje dodeljujemo socijalno ugroženim učenicima i deci sa posebnim potrebama.Učenici naše škole su bili najbolji na takmičenju u novoformiranoj fudbalskoj ligi osnovnih škola Jablaničkog okruga. U podmladku KK Jablanica su i učenici naše škole, koji učestvuju na takmičenjima u okviru prve srpske lige. Karatisti naše škole okitili su se medaljama dobijenim na takmičenjima, kako na nivou okruga, republike tako i na međunarodnim takmičenjima.

Ono što želimo posebno da nstaknemo kao veliki uspeh naše škole je taj da je škola u školskoj 2008/09. god. imala veliki pomak na stvaranju materijalne osnove rada, na podizanju opšteg standarda u škole, kao i pretpostavku za realizaciju svih postavljenih programskih zadataka.

Zahvaljujući saradnji naše škole sa lokalnom samoupravom i ministarstavima Vlade Republike Srbije, pre svega Ministarstvom prosvete, Ministarstvom omladine i sporta, Ministarstvom NIP-a, Ministarstvom za lokalnu samoupravu, kao i podrškom donatora u školi je realizovan veći broj investicija. Pomenućemo samo najznačajnije:

  • sredstvima ministarstva za omladinu i sport renovirana je fiskulturna sala škole, asfaltirana su, osvetljena i ograđena dva sportska terenau centralnoj školi, i jedan u izdvojenom odeljenju u Negosavlju.
  • pijaćom vodom je obezbeđeno izdvojeno odeljenje u Retkoceru u kome je takođe izgrađen jedan sanitarni čvor,
  • sredstvima lokalne samouprave i Ministarstva za lokalnu samoupravu rekonstruisani su sanitarni čvorovi u centralnoj školi, izgrađena je ograda na školskom dvorištu, instaliran video nadzor i obezbeđen nameštaj za tri učionice.
  • Republička Direkcija za robne rezerve opremila je kabinet informatike računarskom opremom koja je bila neophodna kako za realizaciju programskih sadržaja iz predmeta informatičkog obrazovanja, tako i kao podrška za realizaciju programskih sadržaja ostalih disciplina.
  • razni donatori-prijatelji škole omogućili su kupovinu više televizora, DVD plejera, kao i CD kasetofona, tako da je škola uz već obezbeđeni lap-top i video bim, obezbedila uslove da na moderan i savremen način realizuje programske sadržaje.

Škola je u saradnji sa skupštinom opštine, uz veliku podršku Ministarstva prosvete i donatora-prijatelja škole izdala prvu Monografuju škole „Monografija Osnovne Škole Gornja Jablanica u Medveđi". Ova knjiga obiluje mnoštvom sadržaja i podataka kojima se dokazuju mnogobrojne aktivnosti i rezultati koje je ova ustanova ostvarila radeći u tri veka, u različitim uslovima i vremenima. Škola je u ovoj knjizi predstavljena kao jedna od najstarijih ustanova na jugu Srbije, a dokaz njenog kvalitetnog rada su bivši i sadašnji učenici i nastavnici, učitelji mnogih generacija, lekari, doktori nauka, ličnosti u različitim nivoima vlasti, stvaraoci svih oblika umetnosti, graditelji različitih struka i obrazovanja.

Ostaje nam da u narednom periodu nastavimo da radimo i uz znanje, talenat i kreativnost naših učenika i nastavnika, postižemo još veće rezultate na svim nivoima obrazovno- vaspitnih, kulturnih i sportskih aktivnosti , a posebno nadomestimo propušteno u oblasti podizanja nivoa socijalnog statusa naših učenika.

Sa zadovoljstvom ističemo ostvarenu saradnju sa ustanovama na nivou Opštine i Školske uprave u Leskovcu, a nadasve uspostavljenu saradnju sa OŠ „Lazar Savatić" iz Zemuna, sa kojom razmenjujemo iskustva i koja nam u velikoj meri daje smernice za praćenje savremenih iskustava na nivou razvoja školskog sistema.

Vizija osnovne škole „Gornja Jablanica" u Medveđi je da za naredni period bude vodeća institucija za osnovno obrazovanje i vaspitanje u REGIONU i da ima glavnu ulogu u socio-ekonomskom, prosvetnom i kulturnom razvoju ovoga kraja.

Osnovna škola "Gornja Jablanica" Medveđa

Osnovna škola "Gornja Jablanica" Medveđa

Kontakt:

Tel / Faks: 016 891-012

e-pošta: osgornjajablanica@yahoo.com