Сијаринска бања

Сијаринска бања

Сијаринска бања

Сијаринска бања се налази у подножју планине Гољак, ниже села Сијарине, у клисури Бањске реке која је десна притока Јабланице.

Од Лесковца од кога је удаљена 52 km, до бање се стиже добро очуваним асфалтним путем који иде кроз живописну долину реке Јабланице, преко Лебана и Медвеђе. Од Тулара се пут одваја и неких 9 км кривуда поред Бањске реке и пролази цело бањско насеље. Ширење бањског насеља у правцу север-југ спречавају стрми обронци високих планинских масива а густо пошумљене падине брда чине природну препреку јаким ветровима и утичу на висок степен просечне годишње влажности у бањи.

На неколико стотина метара низ реку наилази се на овећи травнат плато са ретким листопадним дрвећем. Изнад платоа издиже се доста велик, скоро вертикални мермерни масив у чијем подножју је поређано неколико минералних извора: Арагон – код блатног базена, Здравље, Сузица и Јабланица. Једино је Арагон настао бушењем.

Дубина бушотине је око 50m, а издашност око 1,80 l/sec топле воде која мирише на сумпор и која снабдева оближње купатило са два базена у којима се користи peloid, а такође и један терапијски базен и 6 када у хотелу ''Гејзир''. У народу се ова вода користи за лечење зглобова, неких гинеколошких и кожних обољења. Издашност других поменутих извора је мала, а нарочито Сузице која је добила своје име по томе што вода капље као суза, а пацијенти је употребљавају за лечење очију.

Издашност извора Здравље и Јабланица је мала, а воде су им бистре, без мириса, благо реског киселкастог укуса. Остали извори су у Доњој бањи.

Атракцију бање чини термоминерални извор Гејзир-нови базен, чији водени стуб достиже висину преко 8 m. Количина топле воде (Т=70°С) коју извор избацује износи преко 4 l/sec а топле капљице распскавају се на све стране на даљину од око 15-20 метара. Око овог извора изграђена су три прелепа базена – један већи и два мања, који се користе у терапијске али и рекреативне сврхе.

Утонула у море шумског зеленила, бања се одликује и чистоћом ваздуха, чему доприноси и удаљеност од већих насеља, живих саобраћајница и индустријских центара. Сијаринска бања је богата изворима минералних вода различитог физичко-хемијског састава и терапијских својстава. Скоро сви извори се налазе на левој обали реке, на простору дужине 600-800 m, а у заштитној зони која заузима неких три хектара.

Sijarinska Banja Gejzer

Гејзер, Сијаринска бања

Lekoviti izvori

Лековити извори

Privatni smestaj

Приватни смештај

Vaterpolo bazen

Ватерполо базен

Приступ до већине извора је омогућен уређеним улицама, стазама и лепим мостовима преко регулисане Бањске реке.

У Горњој бањи су Снежник и Кисељак, оба са мањом проточном моћи. Воде су пријатног реског укуса. Воду са извора Кисељак болесници пију у случају шећерне болести и анемије, а са извора Снежник код пека у бубрезима.

Нешто даље од Гејзира, на удаљености од око стотинак метара, налази се главни минерални извор – Бушотина Б4-велики гејзер – извор топле воде са температуром од 70°С, мириса на сумпор, са издашношћу од неколико литара у секунди.

Из Бушотине Б4, чија је дубина 1200 m, вода се полиестарским цевима Fi-100 спроводи до хотела, где се користи за пуњење базена а такође и за етажно грејање. Вода извора Инхалатор је топла, има мирис на водониксулфид, користи се за нека гинеколошка и реуматска обољења, а