Флора и фауна

На подручју општине Медвеђа од дивљег растиња у природи су најзаступљеније шумске заједнице сладуна и цера, храста китњака и брдске букве. На нижим теренима и јужним брдским странама расту шуме храста док сладун и цер расту на најнижим регијама храстових шума. На вишим брдским и планинским теренима наше општине углавном расту букове шуме али спорадично и четинарске шуме. На територији општине Медвеђа расту и друге шумске заједнице од којих су најраспрострањеније липа, бели граб, бели и црни јасен, клен, јавор, дивља крушка, брекиња, леска, чибуковина, глог, дрен.
У шумама храста китњака поред стабала храста расту и крупна граница-сладун, ситна граница , црни граб, бели граб, црни јасен, брест, дивља јабука, дивља крушка док као жбуње расту дрен, глог, леска, клека.
Шуме брдске букве расту углавном на брдским пределима на вишим надморским висинама али се налазe и на нижим надморским висинама на северним експозицијама и у увалама. На територији општине расту и друге шумске заједнице те на наносима Бањске реке расту фрагментне заједнице врбе врсте ракита, крта врба потом брдска ива али и по које дрво црне јове и белог јасена.
Посебне биљне врсте од националног значаја које расту на територији општине Медвеђа су гнездовица, мечја леска, кострика, језичаста кострика и распрострањене су на Мркоњском вису који представља репрезентативну геоморфолошку целину са значајним биодиверзитетским обележјима и вредностима од научног, естетског, културног и образовног значаја и који је у поступку проглашења споменика природе од локалног значаја.
На територији општине Медвеђа због њених природних одлика налазе се станишта великог броја дивљих животињских врста чија су станишта у шумама као што су вук, дивља свиња, дивља мачка који шумска подручја напуштају ретко и превасходно у потрази за храном. У шумским подручјима су и станишта веверице, обичног зеца , лисице, куне белице и видре, док су на ивицама шума и пашњацима станишта ласице koja лови ситне глодаре којима се храни.У шумским подручјима су и станишта твора (мрког и шареног) и пуха који су ретке и угрожене животињске врсте. Срна је животињска врста чија су станишта на територији општине Медвеђа некада биле шуме и ливаде, и која се успешно адаптирала на измењене станишне услове изазаване обрађивањем земљишта и повукла се у височија и ређе насељена подручја.
И поред свих промена на аутохтоним стаништима, подручје општине Медвеђе још је богато птичијим врстама од којих су најзначајније птице певачице, птице грабљивице, сове, голубови, грлице и детлићи. У карактеристичне врсте за ово подручје су птице везане за исконска шумска подручја: из врсте певачица то су вуга, кос, обична сеница , сеница плавић, брљез, зеба, креја, затим из врсте детлића то су зелена жуна, сива жуна, велики детлић , средњи шарени детлић, мали детлић, из врсте голубова то је голуб дупљаш , из врсте сова то је шумска сова Као и код сисарских врста известан број птица адаптирао се на измењене станишне услове, воћњаке, забране, ливаде и насеља, те су бројне птичије врсте везане и за станишта формирана делатношћу човека. Промене које су се одиграле на исконским стаништима овога подручја и које се и данас одвијају утичу на састав и бројност птичијег света, али је дивљи птичији свет у нашој општини и њеном окружењу још увек врло богат.