Медвеђа после Другог светског рата

У периоду после Другог светског рата, као и у остатку државе, интезивно се приступило обнови и изградњи на територији наше општине.У периоду непосредно после рата, а нарочито после 1950. године новосаграђени или обновљени многи јавни објекти, те су у овом периоду отпочели са радом здравствена амбуланта, осмогодишња школа, библиотека и биоскоп. У насељу Медвеђа постављена је коцкаста калдрма и уместо ранијег дрвеног моста изграђен нови мост преко реке Лапаштице. За општину Медвеђа најзначајнији инфраструктурни пројекат у овом периоду била је електрификација која је реализована довођењем далековода са Власине 1955. године. С обзиром на брдско-планински терен и на посебно тешко доступна удаљена села на великој надморској висини за електрификацију свих насеља на територији општине било је потребно преко три деценије и последња велика електрификација спроводила се и периоду 1986/1987 године када се сматра да је завршена, међутим и данас на територији наше општине има неколико домаћинстава које још увек немају електричну енергију. У овом периоду интезивно су извођени радови на изградњи путне инфраструктуре те су многа села добила асфалтне путеве и друге инфраструктурне објекте.
У периоду после рата општина Медвеђа бележи велику стопу наталитета тако да почетком педесетих година број становника достиже 25. 000 становника. Међутим процес индустријализације земље, сиромоштво, непостојање могућности за даље школовање деце на факултетима, лоша инфраструктира и тешки животни услови у селима утицали су на општу демографски тенденцију сељења становништва из села у градове и од педесетих година XX. Века наша општина бележи константни тренд смањивања броја становника.
Почетком и средином деведесетих година распад Социјалистичке федертивне Републике Југославије, прекид рада фабрика које су пословале на територији наше општине и престанак рада рудника „Леце“, велика незапосленост, хиперинфлација, санкције међународне заједнице, а затим бомардовања и агресија НАТО снага на Републику Србију 1999. године и ратни сукоби у Аутономној покрајини Косово и Метохија довели су до застоја у развоју општине и тешких услова живота становништа. Све ове околности уз нагло пражњење сеоских насеља резултовали су да је општина Медвеђа је у том периоду била на петом месту најређе насељених места у Републици Србији. У овом периоду у нашој општини улагани су напори да се допринесе на развоју привреде, привредне инфраструктуре и друштвеног стандарда и побољшање општих услова живота и рада становништва. У периоду после 2000. године Општина Медвеђа у координисаној сарадњу са Владом Републике Србије и Координационим телом Владе Републике Србије реализује велики број активности и различитих пројекта који доприносе нормализацији живота грађана, економском и друштвеном развоју општине уз поштовање људских, мањинских, верских и других права и слобода.